כללי בטיחות בדרום אפריקה

אחרי חופשה ארוכה ומאוד שקטה, ועודף כבד של בטחון עצמי, נשדדתי,פרק 7 בחירת עיר ע"י מישהו ש"עזר" לי להתניע את האוטו אחרי שנגמר לי המצבר, וכתמורה לקחתי אותו כטרמפיסט. בשוד איבדתי את הארנק, חלק מהכסף ,את הפלאפון, ובעיקר את תחושת האופוריה שהרגשתי. במבט לאחור הייתי יכול למנוע את השוד בקלות, ולכן אני כותב לכם כמה כללי זהירות חשובים. ההמלצות האלה טובות גם לטיולים בדרום ומרכז אמריקה, במזרח אירופה ובאופן כללי בטיולים בחו"ל. לגבי החוקיות (שזה גם אלמנט חשוב לבטיחות בפני עצמו) – תוכלו לקרוא על זה במאמר עבודה חוקית בחו"ל – איך עושים את זה?

כללי בטיחות בסיסיים שחשוב להקפיד עליהם

1. מוניות – אם אתם לוקחים מוניות תסעו רק עם מוניות של חברות מוכרות. אמנם נהגי מוניות כנראה לא ישדדו אתכם, אבל כבר יצא לי להיתקל בנהגי מונית שיכורים. חברה ממולצת לדוגמה היא Elite taxis בטלפון 9003 447 021.  תקנו sim מקומי של אחת החברות בשדה התעופה שם ותטעינו אותו בכסף לשיחות. זה פחות משנה של איזה חברה, אבל כדאי שיהיה לכם אחד. בחלק מהעבודות כמו בציורי שמן יהיה לכם הרבה זמן פנוי, ויצא לכם לנסוע הרבה זמן במוניות (אפשר לקרוא על זה בחלק של סדר היום בעבודה בציורי שמן).

2. טיולים עצמאיים – לא כדאי לעשות סיבובים עם האוטו סתם בשביל "לטייל" לפחות לא בלילה. הימנעו גם מסמטאות חשוכות. אתם אמנם תגורו בשכונות בטוחות יחסית, אבל אתם לא רוצים ללכת לאיבוד ולהגיע למקום לא בטוח שאתם לא מכירים. תכירו את האזורים – חלקם בטוחים יותר וחלקם פחות. תדעו לאן אתם נוסעים, וסעו עם תוכנות לניווט waze או igo אם אתם רוצים להיות בטוחים במאה אחוז. *ל waze תצטרכו לטעון אינטרנט בחו"ל (מאוד קל וזול יחסית) ולigo תצטרכו פשט להוריד את המפה של דרום אפריקה לפני מכל מקום שיש בו אינטרנט (אפשר גם מהארץ).

3. אם אתם יוצאים עם האוטו בלילה, בשום אופן לא לקחת טרמפיסטים שאתם לא מכירים. אני מכיר מישהו שנשדד ע"י גבר דרום אפריקאי שבמקור הגיע מהולנד (לבן), כאשר הוא לקח אותו טרמפ לאחר שהוא כיוון אותו איך להגיע למקום מסוים.

4. בנוסף, שאתם יוצאים בלילה לבלות, תצאו עם דברים מינימליים. אל תלכו עם ארנק מפוצץ בכסף, או פלאפון יקר במיוחד. תמיד טוב שיש כרטיס אשראי בינלאומי בדירה וכסף לגיבוי. אם יש לכם בבית פלאפון ישן יחסית זה הזמן להוציא אותו. תופעה של שוד היא די נדירה באזורי הבילוי, אך אם אתם משתכרים, אפשר בקלות לשלוח יד לכיס ולקחת את הארנק שלכם או את הפלאפון.

אם בכל זאת הגעתם איכשהו למצב ששודדים אתכם עדיף שיהיה לכם קצת כסף ליתר ביטחון, ואם שודדים אותכם הכי חכם זה פשוט להביא להם את את מה שיש (גם 50-100 שקל זה המון כסף בשביליהם).

5. תנעלו אחריכם את דלת הבית – נשמע מובן מאליו, אבל שגרים הרבה אנשים בבית ענקי אחד, מאוד נוח לפעמים להשאיר פתוח. לא מומלץ בארץ ובטח שלא בדרום אפריקה.

6. במידה ותרצו לעשות טיולים ארוכים לספארים ולטבע, מומלץ לקחת טיול מאורגן. יהיה לכם חברה של תיירים מכל העולם, טיול מאורגן שייקח אתכם לכל המקומות השווים, והרבה פחות דברים להתעסק איתם.

7. אם אפשר לצאת בקבוצות זה תמיד עדיף. בנוסף תבררו טוב לאן אפשר לצאת, איפה בטוח, ומה מומלץ לעשות עם הישראלים שכבר גרים שם. תהיו מאוד זהירים בהתחלה, ולאט לאט תאפשרו לעצמכם קצת יותר.

8. תחבורה ציבורית – הרכבות הם מאוד מאוד זולות, ולכן אינן בטוחות במיוחד. לא כזה מומלץ לנסוע בהם אבל אם נוסעים בהם, אז רק בשעות היום. עדיף בבוקר או בצהריים. לא מומלץ לנסוע בהם בערב, כי לפעמים יש עיכובים וזה יכול להיגרר ללילה. האוטובוסים של התיירים לעומת זאת, דווקא מאוד בטוחים לשימוש.

9. מומלץ לנעול את הדלתות במהלך הנסיעה באוטו – במקומות רבים בעולם (גם בארצות הברית למשל) מנסים לגנוב מכוניות. זה אמנם לא קורה לעיתים קרובות כל כך, אבל זה מאמץ קטן שמונע בעיה גדולה.

ערים מסוימות כמו קייפטאון יותר בטוחות, יש שמירה ברחובות והרבה תיירים, ובערים מסוימות כמו יוהנסבורג לא מומלץ להסתובב ברגל אפילו בשעות היום (היא מפצה על זה בכך שאפשר להרוויח שם הרבה יותר כסף, ובוילות הענקיות שבהם גרים העובדים). אני בהמשך אכתוב בהרחבה על הערים השונות שאפשר לעבוד בהם. אתם מוזמנים לקרוא במאמר על עבודות בדרום אפריקה – הערים שאפשר לעבוד בהם.

צריך לזכור שדרום אפריקה אינה מקום בטוח, וכאשר אתם מטיילים שם עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים. אם זאת, אם תשמרו על הכללים, ותהיו זהירים במיוחד בהתחלה, תוכלו ליהנות מחוויה כיפית, שונה, מעניינת, בטוחה, ורווחית. אז אחרי שאנחנו מכירים את כללי הבטיחות, אתם בטח כבר מתים לדעת כמה באמת אפשר להרוויח שם?

פרק 7 בחירת עיר

חשוב לשמור על כללי הבטיחות

חשוב לשמור על כללי הבטיחות